15 dekad queerowych ruchomych obrazów (feat. Twoja Stara!)

Z okazji 15. edycji festiwalu, przeniesiemy Was w piętnaście dekad queerowych ruchomych obrazów. Poszukamy nieheteronormatywnych tropów w pracach prekursora kina, Eadwearda Muybridge’a. Obejrzyjmy na wielkim ekranie taniec pierwszych par męsko-męskich i damsko-damskich.
Czy wiecie kiedy drag po raz pierwszy pojawił się na ekranie? Jak przebiegała filmowa emancypacja osób trans? Jakie granice przekraczały osoby tworzące kino eksperymentalne? I co do powiedzenia na temat queeru ma polska kinematografia?

Wydarzenie składa się z dwóch części: Pierwsza to prezentacja krótkich metraży opatrzonych komentarzem i krótkie przybliżenie historii queerowego kina. Drugą będzie pokaz niemieckiego filmu niemego „Inaczej niż inni” z 1919 roku, współtworzonego przez prekursora seksuologii i założyciela pierwszego instytutu naukowego poświęconego osobom LGBT, Magnusa Hirschfelda. Biblioteka i archiwa instytutu były pierwszym celem nazistowskiego palenia książek, przez co film przez wiele dekad uznawany był za bezpowrotnie zniszczony.

Wieczór poprowadzi drag queen Twoja Stara oraz dziennikarz filmowy Daniel Oklesiński z magazynu „Replika”.

Warszawa – Kinoteka – 12 kwietnia 2024, 20:30 BILETY

Scena Artystyczna

Zapraszamy na drugą edycję Sceny Artystycznej w ramach jubileuszowego 15. LGBT+ Film Festiwal Poland 2024❗
Scena Artystyczna to spektakularne show promujące queerową twórczość artystX z Polski i Europy. Zbudowaliśmy dla Was szeroką ofertę wydarzeń i wyjątkowych charakterów… Będzie wszystko to, co lubimy najbardziej❗

6 kwietnia, godz. 20:00
◾ Drag is Universal
Showcase osób drag z Polski i zagranicy.

7 kwietnia, godz. 21:00
◾ Burlesque
Różne oblicza burleski spotkają się na jednej scenie.

8 kwietnia, godz. 20:00
◾ Queer Quiz
Gra drużynowa, w której uczysz się bawiąc i bawisz się ucząc. Nie zabraknie też performatywnego akcentu.

9 kwietnia, godz. 20:00
◾ Play it again, Sam
Podczas tego wydarzenia osoby reprezentujące różne style sztuki queer wykonają swoje interpretacje tego samego utworu.

10 kwietnia, godz. 18:00
◾ Dancing Międzypokoleniowy
Podczas potańcówki na parkiecie spotkają się osoby w każdym wieku.

11 kwietnia, godz. 20:30
◾ La Drag!
Jeden z ulubionych formatów w klubie La Pose – Shady Lady prezentuje osoby dragowe z całej Polski.

12 kwietnia, godz. 21:00
◾ Movie Night Kiki Function
Organizujemy bal w Kinotece! Tej nocy ballroom community zaprasza do swojego świata.

🎯 Gdzie?
🎯 Hall Kinoteki/PKiN, Warszawa
🎯 Wstęp WOLNY

Mecenasem Sceny Artystycznej i oficjalnym klubem towarzyszącym 15. edycji LGBT+ Film Festival jest La Pose Varsovie przy ul. Mazowieckiej 6/8 w Warszawie.

Tu nie ma takich ludzi – spektakl teatralny

— Tu nie ma takich ludzi — powiedział kiedyś przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow, odnosząc się do osób homoseksualnych w jego kraju. Ta wypowiedź stała się tytułem spektaklu. Chcąc przybliżyć problem prześladowania osób nieheteronormatywnych, zaproponujemy Wam dramat dokumentalny. Prawdziwych bohaterów umieszczonych w przestrzeni ośrodka terapeutycznego, pochodzących z różnych krajów i różnych czasów. Każdy z nich opowie swoją historię.

Alan Turing – matematyczny geniusz, którego prace przyczyniły się do rozszyfrowania kodu Enigmy.
Anja – młoda dziewczyna z Czeczenii, którą własny wuj wykorzystywał seksualnie pod groźbą wyjawienia jej homoseksualnej orientacji rodzinie.
Jack – chłopak, który uwierzył w moc terapii konwersyjnej i stworzył na jej podstawie nową, heteroseksualną tożsamość.
Kuba i Michał – współczesna polska para, starająca się żyć spokojnie, pomimo obecnego lęku.

Terapie konwersyjne lub reparatywne, jak się je czasami nazywa, nie są głośnym tematem, a wyrządzają wiele szkód w umysłach młodych ludzi. Celem projektu jest pokazanie specyfiki tych instytucji, metod, którymi się posługują, do „nawracania na właściwą orientację seksualną”, a nade wszystko konsekwencji, z którymi mierzą się wysłane na takie „leczenie” osoby. Najczęściej jest to dojrzewająca młodzież.

Nad scenariuszem pracowało troje scenarzystów, reżyser i dramaturżka. Razem z obsadą sięgnęli do źródeł: książek, dokumentów, biografii oraz rozmów z ludźmi o ich przeżyciach.

Foto Mateusz Wiskulski

Warszawa – Kinoteka – 14 kwietnia 2024, 18:00 BILETY
Kraków – Krakowskie Forum Kultury – 19 kwietnia 2024, 19:00 BILETY

Clitoris, Catharsis, Clitemnestra

Małga Kubiak pracuje nad filmem od 41 lat. Wiatrem w jej żaglach jest erotyzm, siły dodają emocje, a kierunek wyznacza chuć. W najnowszym dokumencie „Clitoris, Catharsis, Clitemnestra” pokazuje fragmenty z jej pierwszych festiwalowych filmów, jak i najnowsze zmagania. Zapraszając za kulisy odkrywa przed nami swój warsztat. Jej tematem jest postporn, poezja i proza życia, w tym przemoc – choć ta na nowo budzi w niej lęk przed wojną i bezlitosnymi tyranami czyhającymi na naszą wolność i swobodę seksualnej ekspresji.

Kokomo City

Cięty język, monochromatyczny obraz, teledyskowe ujęcia. Czarne trans kobiety są zabawne – reżyserka „Kokomo City”, D. Smith jest jedną z nich. Burząc martyrologiczny schemat, przez który zwykle opowiadane są historie trans kobiet, mówi o nierozerwalnym suple płci i rasy, nie tylko w relacjach z mężczyznami, ale też między córkami a matkami, które muszą pogodzić się ze „stratą” synów. Daniella Carter, Dominique Silver, Liyah Mitchell i Koko Da Doll to postacie z krwi i kości, opowiadające o chłopakach, rodzinie, seksie, pracy seksualnej, marzeniach i problemach bez zbędnej cenzury. „Kokomo City” emanuje szczerością i życiowym doświadczeniem czarnych, transpłciowych kobiet, oddając im głos.

Ze współbrzmiących tu wypowiedzi bohaterek reżyserka buduje szczery, pełen energii i życiowego doświadczenia obraz, który ma jednak swój tragiczny epilog – niedługo po sukcesie filmu na festiwalu Sundance Da Doll została zastrzelona w rodzinnej Atlancie.

POKAZ W WARSZAWIE:
Napisy dla niesłyszących
Audiodeskrypcja
We współpracy z Fundacją Kultury bez Barier

🏆 Berlin International Film Festival 2023 – Panorama Nagroda Publiczności – Najlepszy Dokument
🏆 Sundance Film Festival 2023 – Nagroda NEXT Innovator
🏆 Sundance Film Festival 2023 – NEXT Nagroda Publiczności

Queendom

Niczym młody David Bowie, jest przybyszką z innej planety – cały świat jest dla niej jednym wielkim wybiegiem. „Queendom” to magnetyczny portret 21-letniej drag queen. Gena wygląda jak wystylizowana rzeźba – z taśmy klejącej, śmieci i kosmetyków do makijażu tworzy sugestywne i mroczne kreacje, w których pojawia się w przestrzeni publicznej i na swoich social mediach.

Dorastała w miasteczku zbudowanym na miejscu dawnego rosyjskiego gułagu – dziś ze swoimi radykalnymi występami pojawia się w supermarketach, na stacjach metra i na moskiewskich ulicach. Ta bezwstydna obecność to jej sposób na protest wobec traktowania osób LGBTQ+ przez rząd w skrajnie konserwatywnej Rosji Putina. Jej samotny bunt ma jednak wysoką cenę, gdy przez swoje radykalne występy jest zmuszona do emigracji.

Ten filmowy portret z pogranicza sztuki i aktywizmu, kina dokumentalnego i science-fiction, pokazuje nie tylko wewnętrzny wszechświat Geny – to również starcie między starą i młodą Rosją. „Queendom” przypomina, że drag zawsze był polityczny – Gena o tym pamięta i nie zamierza udawać pokory.

🏆 L.A. Outfest 2023 – Nagroda Specjalna – Najlepszy Dokument
🏆 Athens International Film Festival 2023 – Nagroda Specjalna – Najlepszy Dokument
🏆 Zurich Film Festival 2023 – Nagroda Publiczności – Najlepszy Film
🏆 Zurich Film Festival 2023 – Nagroda Specjalna – Najlepszy Międzynarodowy Dokument
🏆 LesGaiCineMad, Madrid International LGBT Film Festival 2023 – Nagroda Jury – Najlepszy Dokument

Film prezentowany dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego w Polsce

Życie to nie rywalizacja, ale wygrywam (Life Is Not a Competition, But I’m Winning)

Sprawność, siła, drużyna, kraj – w lekkoatletyce chodzi o godną reprezentację. Fakt, że całkiem często sportowców i sportowczynie wymazywano z historii, zakrawa więc na ironię. Julia Fuhr Mann korzysta z formuły eseju oraz wypowiedzi współczesnych zawodniczek jako komentarza do archiwalnych materiałów zdjęciowych. Sugeruje, że odnoszenie sukcesów zawsze było stosunkowo łatwe dla białych mężczyzn, ale dla czarnych czy niecispłciowych kobiet uprawiających sport wspięcie się na podium było nieporównywalnie trudniejszym wyczynem. „Życie to nie rywalizacja…” to przemyślany film pełen celnych argumentów, postulujący rozszerzanie granic klasyfikacji sportowej zamiast surowego ograniczania zawodników/czek.

Założyciel Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, baron Pierre de Coubertin, powiedział: „kobiety uprawiające lekkoatletykę działają przeciwko prawom natury”. Najbardziej kontrowersyjne w sporcie jest właśnie wyróżnianie się. Jeśli historię piszą zwycięzcy (i zwyciężczynie), to gdzie jest miejsce dla tych, którym nigdy nie pozwolono stać się pełnoprawnymi uczestnikami rywalizacji?

🏆 Venice Film Festival 2023 – Nagroda Queer Lion, nominacja
🏆 Venice Film Festival 2023 – Nagroda Główna Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji, nominacja

Film prezentowany dzięki wsparciu Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce

Dojrzałe wyzwania w miłości (The second golden age, challenges of love)

Niezależna produkcja z Węgier, którą autorki nazywają „telenowelą o prawach człowieka”. Para kobiet w średnim wieku i duszna atmosfera małego węgierskiego miasteczka – czy skończy się polowaniem na czarownice?
Do nauczycielki rysunku wprowadza się jej partnerka, malarka. Plotki szybko się rozchodzą, atmosfera w okolicy zaczyna wrzeć, a lokalna bibliotekarka planuje zorganizować czytanie książki, w której Kopciuszek pochodzi z romskiej rodziny, zaś Królowa Śniegu jest lesbijką…

Ta historia zdarzyła się naprawdę – scenariusz napisało życie i członkowie lokalnej społeczności, którzy postanowili też zagrać w filmie razem z profesjonalnymi aktorami. Film jest szczególnie istotny w kontekście dyskryminujących działań węgierskiego rządu, a w moralnej panice węgierskiej prowincji odnajdziemy niestety podobieństwa do polskich realiów.

Klimakteriet

Czarno-białe slow cinema z Argentyny. W życiu kobiety w średnim wieku, żony reżysera teatralnego, pojawiają się dwa nieoczekiwane zjawiska. Jednym z nich jest menopauza, drugim – młoda aktorka, z którą współpracuje jej mąż. Nagła fala emocji wstrząsa nudnym życiem w opustoszałym nadmorskim kurorcie…

Przebudzone (Upon Waking)

Kobieca historia miłosna w nieziemskim stylu. Dwie młode dziewczyny, które zmagają się z wewnętrznymi demonami, ulegają zatruciu tlenkiem węgla na pierwszej randce. Gdy obie zapadają w śpiączkę, ich dusze muszą nauczyć się kochać, by zyskać nową szansę na życie.

„Przebudzone” to historia o przezwyciężaniu lęku przed śmiercią, a także pokonywaniu oporu przed intymnością. Bohaterki zmagają się z tematami przebaczania, kojenia bólu po porzuceniu, zadają sobie pytania o poświęcenie i bezwarunkową miłość, próbując stawić czoła ciemnym zakamarkom swoich dusz.

🏆 Flickers’ Rhode Island International Film Festival 2023 – Najlepszy Film LGBTQIA

Big Boys

FILM OTWARCIA

Wchodzenie w dorosłość nigdy nie jest szczególnie łatwe, ale czasem staje się złośliwie skomplikowane. Na przykład wtedy, gdy ukochana kuzynka Jamiego zabiera na wakacyjny wyjazd swojego chłopaka, Dana. Czternastolatek nie jest zachwycony, ale wkrótce okazuje się, że starszy o dwanaście lat Dan imponuje mu swoimi umiejętnościami, a między tą dwójką zawiązuje się szczególna męska więź, znacząca dla nastolatka więcej, niż jest gotowy przyznać sam przed sobą. Wychowany w przekonaniu, że homofobiczna męskość, oparta na fizycznej sile jest słuszna i zapewnia przetrwanie, Jamie leczy kompleksy powielając toksyczne schematy. W głębi duszy jednak zaczyna dostrzegać, kim jest naprawdę, a ważną rolę w odkrywaniu tożsamości ma dojrzała postawa Dana.

Reżyser Corey Sherman zawarł w komedii „Big Boys” autobiograficzne refleksje, zwracając uwagę, że body shaming i kompleksy na punkcie sylwetki dotyczą nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, bez względu na wiek.

🏆 L.A. Outfest 2023 – Nagroda Publiczności – Najlepszy Film Pełnometrażowy
🏆 L.A. Outfest 2023 – Najlepszy Aktor – Isaac Krasner
🏆 FilmOut San Diego 2023 – Najlepszy Aktor – Isaac Krasner
🏆 Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival 2023 – Nagroda Specjalna – Najlepszy Debiut Reżyserski
🏆 Boston Wicked Queer Film Festival 2023 – Nagroda Publiczności – Najlepszy Film Pełnometrażowy

Barber

Chłodny, zaściankowy, klaustrofobiczny Dublin: duszne, wąskie ulice, ciemne bary, mroczne zakamarki. Widok z tarasu apartamentu, w którym mieszka prywatny detektyw Val Barber nie daje przestrzeni czy oddechu. Wszyscy znają tu wszystkich, wszyscy mają skrywane od lat sekrety i wzajemne urazy.
Na tym tle rozgrywa się historia dochodzenia prowadzonego przez śledczego Vala Barbera. Znika dwudziestoletnia dziewczyna, a jej babcia, zniechęcona postawą skorumpowanej irlandzkiej policji, szuka pomocy u Barbera. Sprawa prowadzi go w podejrzane miejsca, związane z kręgami władzy i do ludzi, którzy nie chcą, by śledczy węszył w ich otoczeniu. Rośnie mur milczenia, a Barber musi polegać na wypowiadanych szeptem zeznaniach przestraszonych świadków. Jest rok 2020 i oprócz pandemii w powietrzu wisi napięcie związane z rosnącym ruchem #MeToo. A to wszystko w Irlandii, gdzie katolickie korzenie wciąż są całkiem silne.

Film prezentowany dzięki wsparciu Ambasady Irlandii w Polsce

Drifter

Oto nowy początek w nowym mieście: dwudziestokilkuletni Moritz przeprowadza się ze swoim chłopakiem do Berlina. Ich związek jednak szybko się kończy. Oszołomiony sytuacją, ale i ciekawy wielkomiejskiego życia bohater wyrusza na poszukiwanie nowych erotycznych doznań i znajomości, by potem dać się ponieść atrakcjom nocnego szaleństwa w mieście, którego queerowa strona jest niezwykle barwna i ekscytująca.
Konstelacje relacji i tożsamości, eksperymenty z używkami oraz znajomości zawierane na chwilę, ale z nadzieją na coś więcej – debiut fabularny Hannesa Hirscha to świeże spojrzenie na berlińską scenę gejowską.

🏆 German Film Critics Association Awards 2024 – Najlepszy Aktor – Lorenz Hochhuth
🏆 Little Venice Film Festival 2023 – Najlepszy Film Pełnometrażowy

Film prezentowany dzięki wsparciu Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce

Our Son

Nicky (Luke Evans), oddany swojej pracy zawodowej wydawca książek dzieli życie z Gabrielem (Billy Porter), aktorem, który zawiesił swoją karierę i poświęcił się rodzinnemu życiu oraz ich ośmioletnim synem Owenem. Gabriel kocha Owena ponad wszystko, Nicky zaś ponad wszystko kocha Gabriela. W tym teoretycznie udanym układzie Gabriel od jakiegoś czasu czuje się rozczarowany i w końcu decyduje się wnieść pozew rozwodowy. Pozorny spokój zmienia się w walkę o prawo do opieki nad dzieckiem, która zmusza małżonków do refleksji nad tym, jak zmieniająca się rzeczywistość wpłynie na życie całej trójki.

Reżyser Bill Owen stworzył intymną historię o nowych znaczeniach rodziny, zarówno w jej trudnych, jak i dobrych momentach. Billy Porter (serial „Pose”) i Luke Evans błyszczą tu w rolach ojców, próbujących odnaleźć się w sytuacji skomplikowanego, redefiniującego wszystko rozwodu.

The Visitor

Nowe spojrzenie na klasyczny film Piera Paolo Pasoliniego „Teoremat” z 1968 roku. W pierwotnej wersji enigmatyczny bohater, znany jako Gość, przybywa do domu przedstawicieli bogatej klasy średniej i uwodzi po kolei członków rodziny. Pojawia się nagle i niespodziewanie znika, zostawiając za sobą pustkę, z którą pozostali próbują sobie poradzić na różne sposoby.
Bruce LaBruce reinterpretuje tę historię, nadając Gościowi twarz i (uwaga!) ciało czarnoskórego uchodźcy, którego fale wyrzuciły w walizce na brzeg londyńskiej Tamizy. Bezimienny i nagi przybysz, mimo zesztywnienia członków po podróży, energicznie rusza w dalszą drogę, która wiedzie go do domu dobrze sytuowanej rodziny. Kierowany instynktem i pożądaniem, podobnie jak jego pasolinowski pierwowzór, romansuje z każdym z domowników. Reżyser bez specjalnych zahamowań przedstawia nie tylko owo uwodzenie, ale i dosłowne, łóżkowe konsekwencje. I nie chodzi tu o zmianę pościeli przez czarnoskórego służącego. Wszyscy mieszkańcy luksusowej willi doświadczą pod wpływem Gościa duchowej i seksualnej przemiany.
Ten smakowity filmowy cukierek podany jest nam w kampowej, bezwstydnej polewie – LaBruce rozwiera szeroko nogi swoich bohaterów i granice wyobraźni widzów. Całość jest w równym stopniu queerowym manifestem i komentarzem do problemów społecznych, co satyrą.

🏆 Berlin International Film Festival 2024 – Nagroda Publiczności Panorama, nominacja
🏆 Berlin International Film Festival 2024 – Nagroda Teddy, nominacja

Kwiaty ulicy (Blooming on the Asphalt)

W ciągu ostatnich kilku lat dużo się wydarzyło: zarówno w życiu Jacka, który rozpoczął proces korekty płci, jak i w Brazylii, w której rozkwitł konserwatyzm. „Kwiaty ulicy” oczami Coraci Ruiz i Julio Matosa pokazują migawki z życia bohatera, który zakwita powoli, niczym miejskie kwiaty, znajdujące drogę między pęknięciami w betonie. Film rozpala iskrę nadziei w mrocznych, trudnych czasach, pokazując sieć wzajemnego wsparcia i czułości, jaką dają sobie nawzajem Jack i jego przyjaciele, a jednocześnie obnaża usterki cis-systemu.

Solo

Simon przeżywa trudne miłości: ogniste, ale destrukcyjne uczucie do Olivera oraz to, co czuje do matki, która powraca do jego życia po piętnastu latach nieobecności. Największą jednak miłością jest scena: Simon to wschodząca gwiazda dragu. Gdy spotyka Oliviera, ich wspólne występy przenoszą się w inny wymiar, jeszcze bardziej seksowne i napędzane łączącą ich chemią. Radość z nowej, ekscytującej sytuacji zostaje jednak przyćmiona przez pojawienie się dawno niewidzianej matki – śpiewaczki operowej, która przyjeżdża na występ do miasta.
„Solo” to przenikliwe spojrzenie na takie tematy jak pragnienie, przywiązanie i praca nad sobą.
W jednej z głównych ról Félix Maritaud, gwiazda francuskiego kina, znany z takich filmów jak „Sauvage”, czy „120 uderzeń serca”.

🏆 Toronto International Film Festival 2023 – Najlepszy Pełnometrażowy Film Kanadyjski
🏆 Palm Springs International Film Festival 2023 – Najlepsza Reżyseria – Sophie Dupuis
🏆 Toronto Film Critics Association Awards 2023 – Najlepszy Film Kanadyjski, nominacja

Film prezentowany dzięki wsparciu Ambasady Kanady w Polsce

Wojowniczki o jutro (Powerpuff Gals)

W ostatniej klasie liceum Ana, przewodnicząca uczniowskiego stowarzyszenia, przestaje czuć się dobrze w szufladce, w jakiej zamyka ją określenie „kobieta”. Performerka Lore staje się prześmiewczym głosem uczniowskiej radiostacji, a Mile stawia czoła władzom szkoły, chcąc uczynić ją mniej patriarchalną i anachroniczną. W filmie obserwujemy ich zmagania, pędzące życie i drogę do dorosłości. Lata spędzone w liceum to dla nich czas, kiedy szczególnie ważne jest, by móc wyrażać swoją tożsamość i próbować zmieniać otaczający świat.

🏆 FIDBA Buenos Aires 2023 – Nagroda ACCA (Argentyńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych)
🏆 Festival de la Crítica Cinematográfica de CaracasCaracas 2023 – Nagroda Jury

Wszystko co ważne (Alles van Waarde)

Dwóch mężczyzn, Marc i Rick, zostają napadnięci nieopodal kościoła. Bezsensowna przemoc, czy homofobia? Zarówno filmowcy jak i detektywi starają się dociec, co właściwie miało miejsce. Dlaczego ofiary przestępstwa nie zgłaszają się na policję? Jakie jeszcze tajemnice skrywa to na pozór religijne społeczeństwo?

Film prezentowany dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce

Wyrok (The Judgment)

Z powodu awaryjnej sytuacji w rodzinie, Mo i Hisham są zmuszeni wrócić ze Stanów Zjednoczonych do Egiptu. Tu nie mogą przyznać, że są parą, bo w homofobicznym, silnie religijnym państwie byłoby to zbyt niebezpieczne. Sytuacja budzi w Mo demony przeszłości – pozornie jest nowoczesnym ateistą, w domu czuje się jednak zastraszony i zawstydzony, ponieważ ktoś zna jego sekret. Lęki przed karą za grzechy, matką, która była mu przeciwna i bogiem, którego zawsze nienawidził, zaczynają przejmować nad Mo kontrolę. Hisham nie jest zaś świadomy, że jego partner wciąż wierzy w to, że ich związek jest grzechem. Czy Mo pokona swoje lęki i zawalczy o własną wolność?

Best Polish (Shorts)

FILMY ZAMKNIĘCIA (Blok)

Moje stare (My Old Gals)
Zofia i Ania to dwie charakterne seniorki. Lata szaleństw mają już za sobą. Nie widziały się od pół wieku, każda poszła własną drogą. Spotkanie po latach owocuje wspólną podróżą, w którą ruszają niczym Thelma i Louise, by wziąć się za barki z życiem i marzeniami.

reżyseria: Natasza Parzymies, scenariusz: Natasza Parzymies, Alicja Sokół, obsada: Dorota Pomykała, Dorota Stalińska, Marta Masza Wągrocka, Barbara Jonak, Bartłomiej Nowosielski, muzyka: Ralph Kaminski, zdjęcia: Ignacy Kiełczewski, produkcja: Polska 2023, czas: 25 minut, gatunek: film fabularny, napisy: angielskie

TRAILER

Śmierć frajera (Sucker’s Death)
Członek nacjonalistycznej organizacji mieszka w cichym miasteczku ze swoją osamotnioną matką. Jego życie kręci się wokół treningów na siłowni i pracy w lokalnym sklepie. Inni członkowie grupy wyszydzają go z powodu homoseksualności jego brata, który uciekł do Warszawy. Pewnego pechowego dnia zostaje zmuszony szantażem do podłożenia ładunku wybuchowego na trasie parady równości w stolicy.

reżyseria: Krzysztof Grudziński, scenariusz: Elżbieta Chowaniec, Krzysztof Grudziński, obsada: Julian Świeżewski, Grzegorz Palkowski, Paweł Tomaszewski, Jowita Budnik, Maciej Nawrocki, muzyka: Agim Dżeljilji, Kamil Łazikowski, zdjęcia: Filip Załuska, produkcja: Polska 2024, czas: 20 minut, gatunek: film fabularny, napisy: angielskie

TRAILER

Tam, gdzie płaczą ptaki (Where the Birds Cry)
Szymon mieszka w małej nadmorskiej miejscowości. Chłopak przeżywa jeden z trudniejszych etapów w swoim życiu – okres dojrzewania. Wakacje spędza na podróżach palcem po globusie, spacerach po plaży czy spotkaniach ze znajomymi. Monotonne życie w małym mieście zakłóca niespodziewana wizyta przyjaciela z dzieciństwa – Filipa. Od tego momentu w chłopcu kiełkuje myśl o eksplorowaniu swojej seksualności. Pozornie zwykłe spotkanie na klifie przeradza się w pierwszy wakacyjny romans.

reżyseria i scenariusz: Jakub Andrzej Wenda, obsada: Borys Otawa, Jakub Gąsior, muzyka: Filip Falkowski, zdjęcia: Szymon Jarząbek, produkcja: Polska 2023, czas: 16 minut, gatunek: film fabularny, napisy: angielskie

TRAILER

Transgresja (Transgression)
Diler narkotykowy Dawid spędza wieczór z jedną ze swoich klientek. Godziny mijają, a jego sympatia wzrasta, gdy nagle orientuje się, że Nadia jest trans kobietą. To spostrzeżenie uderza go, powodując wewnętrzny konflikt między tym, w co wierzy a tym, co czuje. Niespodziewanie rozpoczyna się wewnętrzna podróż mężczyzny w kierunku odkrycia i akceptacji własnych pragnień.

reżyseria i scenariusz: Diana Szczotka, obsada: Daniel Namiotko, Ewa Werda, zdjęcia: Janusz Szymański, produkcja: Polska 2023, czas: 25 minut, gatunek: film fabularny, napisy: angielskie

TRAILER

Warszawa, Holandia (Warsaw, Netherlands)
Pośród zgiełku łódzkiej dzielnicy Bałuty młody mężczyzna maskuje swoje prawdziwe „ja”. W gonitwie dorywczych zajęć ostre słowa i wyboiste ulice wypełniają jego dni. Pewna osoba sprawia jednak, że zaczyna dostrzegać coś więcej. Razem przemierzają miasto na skuterze, dzieląc ze sobą posiłki i wspólne chwile. Nieuchronnie zbliża się jednak dzień pożegnania…

reżyseria: Ming-Wei Chiang, scenariusz: Ming-Wei Chiang, Dominika Adamowicz, obsada: Jakub Jakubik, Marcin Kluczykowski, zdjęcia: Oskar Jan Król, produkcja: Polska 2023, czas: 18 minut, gatunek: film fabularny, napisy: angielskie

TRAILER

Brazil is Queer (Shorts)

A Bird Called Memory (Pássaro Memória)
Ptaszek o imieniu Memory zgubił drogę do domu. Transpłciowa Lua próbuje go odnaleźć w gąszczu ulic, ale miasto ukazuje jej swoje nieprzyjazne oblicze…

reżyseria i scenariusz: Leonardo Martinelli, obsada: Ayla Gabriela, Henrique Bulhões, produkcja: Brazylia 2023, czas: 15 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Chemsex
Grupa nieznających się wcześniej mężczyzn umawia się na przypadkowe spotkania przez aplikację randkową. Punktem wyjścia jest grupówka, na której narkotyki intensyfikują seksualne doznania, ale też ujawniają głęboko skrywane emocje. Kamera przygląda się zarówno fascynującej i wyzwalającej energii takich spotkań, jak i poczuciu pustki i samotności.

reżyseria i scenariusz: Daniel Porto, obsada: Celso Andre, Alexandre Lino, Alessio Abdon, Rodrigo Serphan, produkcja: Brazylia 2024, czas: 7 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

I’ll Never Be There (US) (Nunca Estarei Lá)
Rok wyborów prezydenckich w Brazylii, naznaczonych poczuciem niepewności i opresji. W samotnych krajobrazach przedmieść São Paulo zdarza się wirtualna przyjaźń, rozłąka i strata.

reżyseria: Rodrigo Campos, scenariusz: Rodrigo Campos, Tomás Fleck, obsada: Michelle Rodrigues, Julianna Gerais, André Lu, Nicole Puzzi, William Amaral, zdjęcia: Vitor Meloni, produkcja: Brazylia 2022, czas: 29 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Privileges (Privilégios)
Kiedyś mieliśmy koszmary o AIDS – dziś o nim śnimy. Twórcy dokumentu zapraszają osoby żyjące z HIV do ponownego przeżycia wspomnień w formie performatywnego śnienia.

reżyseria i scenariusz: Daniel Favaretto, obsada: Ju Lima, Franco Fonseca, Priscila Obaci, Brunette Coelho, David Costa, Bruna Kury, zdjęcia: Helo Duran, Tiago Pinheiro, produkcja: Brazylia 2022, czas: 34 minuty, gatunek: film dokumentalny, napisy: polskie/angielskie

The Girl Behind the Mirror (A Menina Atrás do Espelho)
Transpłciowa dziewczyna zamyka się w swoim pokoju, by uciec przed czyhającymi na zewnątrz strachami. Trwa tak, aż nowa rzeczywistość pojawia się po drugiej stronie lustra, gdzie potwory nie istnieją, a ona może być sobą, taką jaką chce być.

reżyseria i scenariusz: Iuri Moreno, obsada: Pilar Paz, muzyka: Assucena Assucena, Dênio de Paula, Sarah Alencar, animacja: Camila Monart, produkcja: Brazylia 2022, czas: 12 minut, gatunek: film animowany, napisy: polskie/angielskie

Documentary & Experimental (Shorts)

Permissible Beauty
Pojęcie tak zwanego piękna jest w tym filmie zarówno punktem wyjściowym, jak i filtrem, przez który bada się rolę, jaką odgrywa dziedzictwo urody w wynoszeniu niektórych życiorysów na piedestał, przy jednoczesnym ignorowaniu innych. W centrum obrazu mamy tutaj doświadczenie czarnych queerowych osób, które stworzyły wielowarstwowe portrety, zarejestrowane jako fotografie, ustne przekazy, performance’y i dźwięki. Portrety te są pretekstem do pytania o zmieniające się kanony piękna.

reżyseria: Mark Thomas, scenariusz: David McAlmont, obsada: Winn Austin, Le Gateau Chocolat, Karnage Kills, Ebony Rose Dark, Julius Reuben, Son of a Tutu, David McAlmont, Robert Taylor, muzyka: Afrodeutsche, zdjęcia: Percy Dean, Robert Taylor, produkcja: Wielka Brytania 2022, czas: 25 minut, gatunek: film dokumentalny, napisy: polskie

Sean Dorsey Dance: Dreaming Trans and Queer Futures
Ten nagrodzony nagrodą Emmy, wykwintny wizualnie film krótkometrażowy jest połączeniem filmu tanecznego i dokumentu, przedstawiającego sylwetkę pionierskiego choreografa i aktywisty transpłciowego Seana Dorsey’a (USA).

reżyseria: Lindsay Gauthier, obsada: Sean Dorsey, Héctor Jaime, Nol Simonse, Will Woodward, muzyka: Alex Kelly, Anomie Belle, Frida Ibarra, Jeffrey Alphonsus Mooney, zdjęcia: Elie M. Khadra, produkcja: USA 2022, czas: 10 minut, gatunek: film dokumentalny, napisy: polskie

The Flour Test (O Teste da Farinha)
Dziennikarz mieszkający w Londynie wraca do Brazylii, by zmierzyć się z koszmarem z przeszłości: tak zwanym testem mąki. Stosowany w wojsku test polegał na zmuszaniu rekrutów do siadania nago w mące, by na podstawie odcisku ocenić szerokość ich odbytów, a więc i stan moralności. W latach prezydentury Jaira Bolsonaro homofobiczny rząd próbował wprowadzić ustawę podobną do tego haniebnego testu.

reżyseria i scenariusz: Victor Fraga, obsada: Marcia Andrade, Victor Fraga, Bira Freitas, Hamilton Lima, Julio Cesar Mello, Edgard Navarro, muzyka: Erika Nande, zdjęcia: Rafaela Uchôa, produkcja: Wielka Brytania 2022, czas: 20 minut, gatunek: film dokumentalny, napisy: polskie/angielskie

the occurrence of colours by night
Film opowiada o eksplorowaniu i podboju przestrzeni przez ciało będące w ruchu. Genderowa płynność pokonuje bariery stworzone w naszych głowach, wypełniając je różnorodnymi sposobami wizualnej obecności.

reżyseria: Sophie Lenglachner, obsada: Jan Kollenbach, muzyka: Johanna Schlömicher, zdjęcia: Alexander Fricke, produkcja: Austria 2022, czas: 5 minut, gatunek: film eksperymentalny

The ones we choose (Ceux que l’on choisit)
„Oto film dokumentalny o rodzinie, która stała się moja z wyboru. O tych, z którymi chcę razem iść przez życie”. Dokument, który zaczyna się niczym rodzinny, amatorski film kręcony domową kamerą, pokaże nam przejście od intymności do wspólnoty, od intymności do polityczności.

reżyseria: Roméo Bertrand, produkcja: Francja 2022, czas: 30 minut, gatunek: film dokumentalny, napisy: polskie/angielskie

Tracing Skin
Ciało jest krajobrazem, intymność podróżą. „Tracing Skin” bada cienką granicę, jaka oddziela zażyłość od obsesji, łączącej queerowe osoby.

reżyseria i scenariusz: Max Kutschenreuter, obsada: Robyn, Bishop Black, muzyka: David Whiting, zdjęcia: Janne Ebel, produkcja: Niemcy 2022, czas: 3 minut, gatunek: film eksperymentalny, napisy: polskie

Gay Love Affairs (Shorts)

Copenhagen Rendezvous
Naładowany emocjami short, którego akcja toczy się na ruchomych schodach stacji metra. Jest ich dwóch – zmierzają w przeciwnych kierunkach, ale poznali się już wcześniej. To przypadkowe spotkanie przywołuje serię intensywnych wspomnień.

reżyseria i scenariusz: André Palacios Tingberg, obsada: Jonas Kajberg, Nicklas Bøhm, Sarah Wiegant Bro, muzyka: Anders Dixen, zdjęcia: Michael Falgren, produkcja: Dania 2023, czas: 3 minuty, gatunek: film fabularny

Fading lights (Des cœurs à contrejour)
Para mężczyzn rozstaje się po trzynastu latach wspólnego życia. Koniec ich miłości wypełnia czułość i niezdarność, ale też łzy i pieszczoty.

reżyseria i scenariusz: Alain Petiteau, obsada: Baptiste Perais, Alain Petiteau, muzyka: Jay Brush, zdjęcia: Louis Sciara, produkcja: Francja 2023, czas: 3 minuty, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Give
Kompozytor próbuje wymazać wspomnienia swojego związku ze śpiewakiem klasycznym. Łącząc poezję Carol Ann Duffy z bogatą warstwą instrumentalną, „Give” zabiera widza w podróż przez umysł kompozytora.

reżyseria i scenariusz: Kenya Gillespie, obsada: Bryan Mittelstadt, Joel DeCandio, Daniel Grube, muzyka: Kenya Gillespie, zdjęcia: John David Devirgiliis, produkcja: USA 2023, czas: 16 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

Picking You Up (Te vengo a buscar)
Carlos nie jest ostatnio sobą. Powodem tej zmiany jest sekret, który powoduje wewnętrzny konflikt. Ma on związek z tym, co dzieje się w saunie, do której Carlos chadza co weekend.

reżyseria i scenariusz: Jose Provencio, obsada: Daniel Suarez, Aritz Kortabarria, Iñigo Izurzu, Juan Robleda, produkcja: Hiszpania 2022, czas: 8 minuty, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Rooted (防己)
Nastolatek zostaje wyłowiony z wody przez ratownika, który mylnie uznaje go za tonącego. Zaistniałe nieporozumienie wydobywa na powierzchnię pragnienia, od których długo się powstrzymywał. To sprawia, że zaczyna pragnąć innego zakończenia wakacji.

reżyseria i scenariusz: Yi-wei Wu, obsada: Wei-jie Lin, produkcja: Tajwan 2022, czas: 29 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Runaways (Weglopers)
W dzień swoich urodzin Robert opuszcza towarzystwo swoich przyjaciół dla nocy pełnej seksu, próbując zdobyć uwagę uwodzicielskiego, ale emocjonalnie odizolowanego Franka.

reżyseria: Brandon Oelofse, scenariusz: Brandon Oelofse, Joseph Thomas Kearney, obsada: Thomas Puvill, Lev Kiziltepe, Olchert Molendijk, Alberto Zatti, muzyka: Franco Beceiro, zdjęcia: German Martinez Gomez, produkcja: Holandia 2022, czas: 25 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Sweat of August (Sudore d’agosto)
Samotne życie Ascanio zaczyna się destabilizować, kiedy zgadza się na spotkanie z atrakcyjnym mężczyzną poznanym przez aplikację randkową.

reżyseria i scenariusz: Armando Di Lillo, obsada: Armando Di Lillo, Andrea Maggiolini, Michele Renzullo, Francesca Vecchio, Giorgia Bognanni, Luigi Carresi, Daniele Pace, muzyka: Nicholas Sossai, zdjęcia: Carlotta Oreto, Marco Ponzianelli, produkcja: Włochy 2022, czas: 14 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Ticker
Howard odwozi swojego partnera Josepha do szpitala na operację obarczoną wysokim ryzykiem. Obserwując bohaterów w intymnym odosobnieniu w samochodzie, przy dawno niesłuchanej składance, odkrywamy piękno łączącego ich uczucia.

reżyseria i scenariusz: Thom Petty, obsada: Paul Copley, Ian Gelder, Liz Fletcher, produkcja: Wielka Brytania 2023, czas: 9 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

Together with our parents and friends (Junto con nuestros padres y amigos)
Juanda i Marce przyjaźnią się całe życie. Pewnego wieczora zwołują swoje rodziny i przyjaciół by powiedzieć im o czymś, co kompletnie zmieni bieg wydarzeń.

reżyseria i scenariusz: Sandra Flecha, obsada: Nicolas Garcia, Raul Vega, Lali Gonzalez, Silvio Rodas, Alejandra Siquot, Hernan Melgarejo, Ana Ivanova, Pope Spinzi, zdjęcia: Armando Aquino, produkcja: Paragwaj 2022, czas: 14 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Gay Stories (Shorts)

7 Year Itch
Czy David i Eli przetrwają razem siedem lat? Czy może poddadzą się w walce, która wydaje się skazana na porażkę? Oglądając „7 Year Itch”, zadajemy sobie pytanie: czy zawsze warto walczyć o miłość?

reżyseria i scenariusz: Dolly Dulu, obsada: Anthony Falcon, Gio Gahol, muzyka: Paulo Protacio, zdjęcia: Emmanuel Liwanag, produkcja: Filipiny 2022, czas: 20 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Afterparty
Podstarzała diva o imieniu Charlie jest w trakcie przygotowywania kąpieli, gdy jej spokój zostaje zakłócony przez starych znajomych, którzy niespodziewanie wpadają z wizytą. Choć Charlie nadal dąsa się o stare dzieje, przyjaciele pomagają mu pogodzić się z przeszłością i zaakceptować brzemię pamięci.

reżyseria i scenariusz: Alex Matraxia, obsada: David Hoyle, Jeanie Crystal, Donna Marcus, BJ McNeill, Black Venus, Radam Ridwan, Jezabelle Perez, muzyka: Sverre Indris Joner, zdjęcia: Benjamin Leggett, produkcja: Wielka Brytania 2022, czas: 9 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

I Met You On My Way To The Cemetery
W drodze do Kibucu na pogrzeb najlepszej przyjaciółki, która odebrała sobie życie, Alon poznaje młodą dziewczynę o złamanym sercu, która zostaje towarzyszką jego podróży.

reżyseria i scenariusz: Johnny Doov, obsada: Chen Chefetz, Yael Mor, Koby Zislin, Adi Drori, Rami Baruch, Alice Dor-Cohen, Guy Ron, zdjęcia: Yoad Joe Magal, produkcja: Izrael 2022, czas: 23 minuty, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Naked Men in the Woods (Nackte Männer im Wald)
To skomplikowane: ona ma nowotwór, on jest gejem, oboje strzegą swoich sekretów, chociaż są małżeństwem. Kiedy ich jedyna córka wyprowadza się z domu, on wreszcie jest gotów, by wyjść z szafy. Ale nie będzie łatwo: kiedy on umawia się na randkę, ona podąża za nim, twardo wierząc, że chodzi o romans z młodszą kobietą. Rozpoczyna się gra.

reżyseria: Paul Ploberger, scenariusz: Paul Ploberger, Benjamin Kornfeld, obsada: Angelika Niedetzky, David Oberkogler, produkcja: Austria 2022, czas: 30 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Once I passed
Walt Whitman uważany jest za jednego z najważniejszych poetów w historii amerykańskiej literatury. Prywatne życie Whitmana nadal jest przedmiotem spekulacji – nigdy nie mówił o swoich relacjach. Nie miał odwagi, uprzedzenia amerykańskiego społeczeństwa były wtedy zbyt silne.

reżyseria i scenariusz: Martin Gerigk, obsada (głosy): Ian W. Hill, David Finkelstein, Philipp Zdebel, muzyka i animacja: Martin Gerigk, produkcja: Niemcy, USA 2022, czas: 11 minut, gatunek: animacja, napisy: polskie

sift.simmer.shred
Konieczność wprowadzenia się do wspólnego mieszkania na czas lockdownu doprowadza emocje w związku dwóch mężczyzn do wrzenia. „sift.simmer.shred” to historia nieheteroseksualnej relacji, w której przemoc imploduje w czterech ścianach.

reżyseria: Çağlar Kimyoncu, scenariusz: Michael Achtman, obsada: William McGeough, Delcio Ferreira, zdjęcia: Zeynep Dağli, produkcja: Wielka Brytania 2022, czas: 21 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

The Little Astronaut (De Kleine Astronaut)
Podczas wycieczki, która trwa dłużej niż zakładali, para mężczyzn zatrzymuje się w miejskiej bibliotece, aby podarować instytucji pudło książek dla potrzebujących dzieci. Ten film to poruszająca lekcja kompromisów.

reżyseria: Kuba Szutkowski, scenariusz: Jeroen Horrevorts, obsada: Zouhair Mtazi, Christine van Stralen, Arjan Smit, muzyka: Marcel van As, Johan Hendrikse, zdjęcia: Robijn Voshol, produkcja: Holandia 2022, czas: 8 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Lesbian Love Affairs (Shorts)

Cursive
Kobieta na skraju rozstania przyjmuje niespodziewaną pomoc od tajemniczej nieznajomej osoby, która ma jej pomóc w doskonaleniu odręcznego pisma. Zyskuje jednak o wiele więcej niż zdolności kaligraficzne.

reżyseria: Isabel Steuble-Johnson, scenariusz: Joe Borg, obsada: Adaya Henry, Marie Johnson, Holly Hawgood, zdjęcia: Amy H C Wilson, produkcja: Wielka Brytania 2023, czas: 10 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

I’ve missed you
Ester przeżywa trudne rozstanie z Eleną. To doświadczenie dotyka każdą z nich, choć przeżywają je na różne sposoby. Esther jednak musi stawić czoła swoim lękom, by móc ruszyć naprzód.

reżyseria i scenariusz: Edgar Córcoles, obsada: Sherezade Atienzar, Marta Viota, produkcja: Hiszpania 2023, czas: 16 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

JAM
Gdy para lesbijek usiłuje ocalić swój związek, wszystkie brudy w ich relacji wychodzą na wierzch. Odkrywając przed sobą najpodlejsze sekrety i skrywane myśli, docierają do punktu, z którego nie ma już odwrotu. Czy skończy się to rozstaniem?

reżyseria: Tasou Palisidou, scenariusz: Tasou Palisidou, Anthie Daoutaki, obsada: Lea Anderson, Iniki Mariano, zdjęcia: Megan Nelson, produkcja: Wielka Brytania 2022, czas: 17 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

Nails & Beauty
Młoda dziewczyna rozkwita pod wpływem czasu spędzonego z brodatą osobą, która posiada narzędzia – te dosłowne i metaforyczne – by zawładnąć jej sercem. „Nails & Beauty” to list miłosny do wszystkich butch-kobiet.

reżyseria i scenariusz: Rhona Foster, obsada: Libby Mai, Jodie Mitchell, Lucy Garner, Kemah Bob, Jacqui Bardelang, muzyka: Rachael Philip, zdjęcia: Beatriz Delgado Mena, produkcja: Wielka Brytania 2022, czas: 10 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

Salty Blue (駆け抜けたら、海。)
Mitsuki Ayase, studentka z college’u, skrycie podkochuje się w swojej najlepszej przyjaciółce, Umi Hoshino (Umi to po japońsku „ocean”). Zbliża się koniec lata, a z nim impreza dla singli, z której przyjaciółki wymykają się do publicznej łaźni…

reżyseria i scenariusz: Masashi Sogawa, obsada: Reika Matsubara, Miyu, produkcja: Japonia 2023, czas: 17 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Stranger
Przez ostatnich 548 dni A była poza życiem, niczego nie czując. Pewnej nocy pojawia się J i zabiera ją ze sobą, szukając sposobu, by jej serce na nowo zaczęło bić. „Stranger” to muzyczna opowieść o przebudzeniu.
 
reżyseria: Jehnny Beth, Iris Chassaigne, scenariusz: Jehnny Beth, Iris Chassaigne, Agathe Rousselle, Alexandra Dezzi, obsada: Agathe Rousselle, Jehnny Beth, produkcja: Francja 2023, czas: 19 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

The Butch and the Baby Daddy
Alex chciała mieć dziecko odkąd pamięta – ale nie tak łatwo zdobyć spermę, gdy jest się butch lesbijką. Zaczyna rozważać pozyskanie nasienia od Mateo, jej bliskiego przyjaciela geja.

reżyseria: Karleen Pendleton Jiménez, Barb Taylor, scenariusz: Karleen Pendleton Jiménez, obsada: Alexandra Castillo, Jose Arias, muzyka: Lido Pimienta, Kate Reid, Carla Murray, Alejandra Nunez, produkcja: Kanada 2023, czas: 7 minut, gatunek: animacja, napisy: polskie

Lesbian Stories (Shorts)

Lesbophilia
Biseksualna Eliana jest wolnym ptakiem i nie uznaje ograniczeń. Nie potrafi też udawać, że nie pociągają jej męskie ciała. Jej dziewczyna Chase zastanawia się, jak wiele może zrobić dla tej miłości.

reżyseria: Michelle West, scenariusz: Tennessee Martin, obsada: Lana Parrilla, Vico Ortiz, Maya Nalli, Noemi Gonzalez, muzyka: Allyson Newman, produkcja: USA 2023, czas: 15 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

O Pomar
Lato dobiega końca. Laura pracuje przy zbiorze gruszek – to rodzinny biznes. Carol, stara znajoma, przyjeżdża do wioski spędzić parę dni wakacji z przyjaciółmi. Tej nocy, kiedy Laura przyłapuje ich na kradzieży gruszek, rozmawia z nią o jej prawdziwych intencjach.

reżyseria i scenariusz: Ana Manana, Joana Lourenço, obsada: Leonor Vasconcelos, Joana Petiz, Anabela Brígida, João Canijo, Francisco Madureira, zdjęcia: Mariana Santana, produkcja: Portugalia 2024, czas: 14 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Roses
Rosa nie przypuszczała, jak samotna poczuje się tego wieczora, kiedy jej córka wyprawia imprezę z okazji osiemnastych urodzin w ich wspólnym domu. Snując się po swoim niewielkim mieście w Kornwalii, zaczyna szpiegować atrakcyjną kobietę, którą kiedyś już spotkała.

reżyseria i scenariusz: Coral Knights, obsada: Anastasia Hille, Heather Peace, muzyka: Ines Adriana, zdjęcia: Luciana Riso, produkcja: Wielka Brytania 2023, czas: 16 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

The Tree
Jeszcze tego brakowało: zdołowana i na kacu, Rebecca musi się zmierzyć ze swoją eks-dziewczyną Vivian, która pojawia się, żądając zwrotu sadzonki jabłoni, którą wspólnie zasadziły w ogrodzie Rebecci.

reżyseria i scenariusz: Ida Hansen Eldøen, obsada: Katja Brita Lindeberg, Ina Kristina Kiberg, Siri Farstad, produkcja: Norwegia 2023, czas: 14 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Twofold
Gdy na górze trwa noworoczna impreza, Allie i Erin przypadkowo spotykają się piętro niżej. Kiedy Allie orientuje się, że poznała Erin już dekadę wcześniej, przeszłość wychodzi na powierzchnię i wybuchają między nimi fajerwerki.

reżyseria: Ella Greenwood, scenariusz: Toto Bruin, obsada: Phoebe Campbell, Rebecca Calder, Clinton Blake, produkcja: Wielka Brytania 2023, czas: 19 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

A Human Position

Wśród zapierających dech krajobrazów Norwegii, w małym miasteczku na zachodnim wybrzeżu kraju, rozgrywa się czuła, słodko-gorzka historia dwóch młodych kobiet, Asty i Live. W tle mamy dziennikarskie śledztwo na temat losów pewnego uchodźcy, w które angażuje się Asta, trochę odnawianych krzeseł oraz kota jako bohatera drugiego planu. Najistotniejsze wydają się jednak uczucia łączące bohaterki i ich wspólne życie, na którym kładzie się cieniem depresja Asty.

„A Human Position” to film poruszający współczesne problemy, a przy tym stawiający wiele znaków zapytania, również w kwestii relacji łączącej główne bohaterki. Nieśpieszny w swojej formie, intryguje zastanawiającymi szczegółami i pozostaje w pamięci na długo po seansie.

🏆 San Sebastián International Film Festival 2022 – Nagroda Zabaltegi-Tabakalera, nominacja
🏆 Ghent International Film Festival 2022 – Nagroda Publiczności, nominacja
🏆 Jeonju Film Festival 2022 – Nagroda Główna – Konkurs Międzynarodowy, nominacja
🏆 Nara International Film Festival 2022 – Złota Nagroda Shika – Najlepszy Film, nominacja
🏆 Chicago International Film Festival 2022 — Złota Nagroda Q-Hugo, nominacja

Wsparcie udzielone przez Ambasadę Królestwa Norwegii w Warszawie

Trans Non-Binary (Shorts)

First Months of Freedom
Dla transpłciowej Cat wolność nie jest czymś zwyczajnym – przez większość swojego życia przebywała w różnych zakładach zamkniętych. Film dokumentuje jej pierwsze miesiące na wolności, jest okazją do podzielenia się historiami z dzieciństwa, życia za murami męskich więzień i relacji z mężem, który pozostał za kratami.

reżyseria: Kristin Li, zdjęcia: Catherine Lynn Quick, Midnight Forman, produkcja: Kanada 2022, czas: 9 minut, gatunek: film dokumentalny, napisy: polskie

Lambing
Para młodych rodziców gdzieś na irlandzkiej wsi musi udźwignąć duże brzemię: ich dziecko okazuje się interpłciowe, a decyzję o chirurgicznej korekcie jego narządów mają trzymać w ścisłej tajemnicy. Zbliża się data umówionej wizyty u chirurga: czy będą umieli zawalczyć o dobro swojego dziecka i pokochać je bez względu na wszystko?

reżyseria i scenariusz: Katie McNeice, obsada: Pat Shortt, Fiach Kunz, Johanna O’Brien, Cate Russell, Rebecca Hickey, Gerry Cannon, Joe McNeice, muzyka: Emer Kinsella, zdjęcia: Richard Kendrick, produkcja: Irlandia 2022, czas: 18 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

Ordinary
W tym filmowym patchworku, utkanym z przenikających się tożsamości i znaczeń, reżyser Atlas O’Phoenix pyta, czy łatki, które sobie przyklejamy, opisują kogokolwiek takim/taką, jakim/jaką jest naprawdę.

reżyseria i scenariusz: Atlas O Phoenix, obsada: Atlas O Phoenix, produkcja: USA 2022, czas: 12 minut, gatunek: film dokumentalny, napisy: polskie

Sobre Elas
Głębokie spojrzenie na rozmaite sojusze, obraz ruchów na rzecz praw kobiet, których członkinie łączą siły, umacniając wzajemną sieć wsparcia. Film jest dowodem na to, że wyzwolenie to wspólna praca, a nie samotna gra.

reżyseria i scenariusz: Bruna Arcangelo, zdjęcia: Bruna Arcangelo, produkcja: Brazylia 2022, czas: 14 minut, gatunek: film dokumentalny, napisy: polskie/angielskie

Sparkle
Niebinarne dziecko szuka idealnego prezentu na Dzień Ojca dla taty, który go nie akceptuje.

reżyseria i scenariusz: Kristen Wolf, obsada: Ethan Fletcher Daly, Eli Weadley, Burke Brown, Ilasiea Gray, Joseph Tabano, muzyka: Forrest Lotterhos, zdjęcia: Robert Muratore, produkcja: USA 2022, czas: 20 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

Their Memory (Memori Dia)
Stara rodzinna fotografia przywołuje wspomnienia z dzieciństwa – czasu, gdy młoda osoba o imieniu Azka odebrała pierwsze lekcje na temat otaczającego świata, poznając też siebie. Powracając do zagrzebanych głęboko w zakamarkach pamięci wspomnień, Azka odkrywa niezabliźnione rany, z których istnienia nie zdawał/a/o sobie sprawy.

reżyseria i scenariusz: Asarela Orchidia Dewi, obsada: Chloe Clau, Bebe Gracia, Yuan NM, Harry Izwan, muzyka: Ribka M. Pattinama Coleman, Aase Nielsen, Morgan Matthew Sully, zdjęcia: Herlangga Janottama, produkcja: Indonezja 2022, czas: 19 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Transpassing
Quinn spodziewa się, że jego tranzycja i drugie dojrzewanie w życiu będą euforycznym czasem. Jednak w rzeczywistości, zaczyna zdawać sobie sprawę, że bycie mężczyzną, który sam do wszystkiego doszedł wiąże się z całym zestawem nowych problemów…

reżyseria: Danuta Janiszewski, Fiori van Rijswijk, scenariusz: Danuta Janiszewski, obsada: Payton Cella, Todd Cattell, Brayden Raqueño, Arsenio Castellanos, zdjęcia: Amelia Asilis, produkcja: USA 2022, czas: 14 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

Visiting Johanna (Zu Besuch)
Julia przyjeżdża do Wiednia, by zaskoczyć siostrę na jej wernisażu. Johanna wynajęła przestrzeń na swój feministyczny wernisaż, dwoje muzyków oraz zaprosiła wszystkich, których znała; wydarzenie okazuje się jednak kompletną porażką – nieudany wieczór może jednak paradoksalnie zbliżyć siostry do siebie.

reżyseria i scenariusz: Martin Weiss, obsada: Elena Wolff, Thea Ehre, Tilman Tuppy, Aurelio Ghirardelli, Sven Langkabel, zdjęcia: Xavier Pawlowski, produkcja: Austria 2023, czas: 12 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera.